We wszystkich klasach Szkoły Branżowej i w wybranych klasach SPP zostały przeprowadzone zajęcia dotyczące problemu smogu oraz działań podejmowanych w ramach Edukacyjnej Sieci Antysmogowej (ESA) przez Narodową Agencję Bezpieczeństwa Cyfrowego (NASK). Zostały omówione skutki zanieczyszczenia powietrza dla zdrowia i życia człowieka oraz środowiska. Uczniowie wskazywali działania, jakie należy podjąć, aby przeciwdziałać temu problemowi. W naszym działaniu na rzecz czystego powietrza powstał film pt. ,,Tak chę żyć”.
Podczas zajęć zostały wykorzystane materiały edukacyjne udostępnione przez ESA oraz prezentacje Power Point przygotowane przez nauczycieli. Filmy te są wyświetlane od listopada na monitorze umieszczonym na korytarzu szkolnym.
Uczniowie poznali zagrożenia związane z narażeniem na szkodliwe substancje powstające w trakcie spalania śmieci w gospodarstwach domowych oraz zanieczyszczeń emitowanych przez środki transportu. Toksyczne substancje powstającego w wyniku spalania węgla, drewna i pochodnych ropy naftowej są trwałe, powodują zanieczyszczenia gleb oraz wód. Są głównym źródłem skażenia żywności co w konsekwencji prowadzi do wielu groźnych chorób, wykazuje też szkodliwy wpływ na centralny układ nerwowy. Uświadomili sobie, jak ważne jest czyste powietrze dla zdrowia i dobrego samopoczucia.