Nasza Kochana Almo,
Droga Uczennico, Przyjaciółko i Koleżanko...

Od wczoraj już wiemy, że gdy odchodzi ktoś bliski, to umiera jakaś cząstka Nas. Już jej nie odzyskamy. To będzie bolesny ubytek Ciebie.

I dziś, kiedy borykamy się z pustką, brakiem i smutkiem - tak naprawdę borykamy się z Twoim odejściem... Zabrałaś ze sobą fragment serca swoich bliskich. To ten najcenniejszy, najcichszy zakątek ludzkiego wnętrza, w którym rodzi się wzajemna miłość i przyjaźń. Dlatego strata tak boli. Będziemy musieli nauczyć się wypełniać tę pustkę tym, czego nauczyliśmy się od Ciebie… Przywołując wspólne szkolne spotkania, rozmowy, zdarzenia - ciągle będziesz blisko nas. Spakujemy te wszystkie doświadczenia z Tobą i będziemy się nimi dzielić, aby wypełnić tę pustkę. Pamiętać będziemy też, że tęsknota, która rodzi wspomnienia - jest zawsze nieśmiertelna.

Pamiętasz początki w naszej szkole? - jak zostałaś trzy lata temu wybrana na przewodniczącą klasy, z jaką dumą i charakterem pełniłaś tę funkcję, jak wszyscy się Ciebie słuchali? A pamiętasz jak obsadzono Cię w głównej roli do spektaklu „Za szybą”? Od tamtej roli pozostałaś dla nas „Dziewczyną z rzeką w tle” i ta piosenka kojarzyć się będzie już tylko z Tobą, bo tak wyraziście wcieliłaś się w tę postać.

Droga Almo, a pamiętasz jak byłaś takim pięknym Aniołem w ostatnich Jasełkach? Mamy tyle wspólnych fotografii, a Twoja aktywność była szczególna i nie do zatrzymania, wszyscy zapamiętali Twoje charakterystyczne piękne lśniące jasne włosy.

Nigdy nie skarżyłaś się na swój los. Byłaś twarda i nieugięta. Taką Cię zapamiętamy.

Czego nauczyliśmy się od Ciebie i za co chcemy Ci dziś podziękować?

Uczyłaś nas każdego dnia odwagi w byciu człowiekiem, ale też zwyczajnej koleżeńskości, przyjaźni, miłości, troski o innych, szybkiego podejmowania decyzji, stanowczości i działania. Dziękujemy Ci za to. Twoje imię z języka portugalskiego i hiszpańskiego znaczy: dusza. Dlatego chcemy uwierzyć, że niebo zyskało na przyjęciu Twojej Duszy, bo tam - gdzie jesteś nie może zabraknąć kochających ludzi. Spotkamy się tam kiedyś, a dziś pozwolimy sobie na płacz, żeby po nim wróciły spokój i radość.

A cząstka Ciebie - Kochana Almo - w naszych sercach sprawi, że już zawsze będziesz obok.

Do zobaczenia